• SEMINÁŘ Z ČESKÉHO JAZYKA

Vzdělávací oblast:        Jazyk a jazyková komunikace

Vzdělávací obor:           Český jazyk

Vyučovací předmět:      SEMINÁŘ Z ČESKÉHO JAZYKA

Volitelný předmět

Časová dotace:

• 1 hodina týdně pro 6.ročník
          • 1 hodina týdně pro 7.ročník
          • 1 hodina týdně pro 8.ročník
          • 1 hodina týdně pro 9.ročník

Charakteristika vyučovacího předmětu

Seminář je zaměřen na opakování,procvičování,rozšiřování učiva ZŠ, rozvíjení kultivovaného písemného i ústního projevu, je určen žákům slabším i nadaným

Témata korespondují s předmětem Český jazyk-jazyková výchova v příslušných ročnících.

V osmém a devátém ročníku je seminář pojat jako příprava na přijímací zkoušky na SŠ.

Výchovné a vzdělávací strategie odpovídají oblasti Jazyk a jazyková komunikace.

Předmětem prolínají průřezová témata rovněž odpovídající oblasti Jazyk a jazyková komunikace.

Seminář se odlišuje přístupem k práci a metodami,k výuce jsou využívány-jazykové hry,doplňovací cvičení,testy,soutěže,počítačové programy.

Žáci využívají různé zdroje informací(slovníky,pravidla,encyklopedie apod.),vyučování probíhá ve třídě nebo v počítačové pracovně.

Předmětem prolínají průřezová témata:

OSV – mluvní cvičení, verbální a neverbální sdělení, pozvání lidí dle příběhů, dovednost zapamatovat si, sociální dovednosti, mezilidské vztahy, řešení problémů,…

VDO – demokratické zásady v dílech spisovatelů-ukázky textů, formování volních a charakterových rysů (sebekontrola, rozvíjení vynalézavosti, nápaditost, tvořivost,…)

EGS – poznávání života v jiných zemích (deníky, cestopisy,..-výběr textů pro rozbory)

EV – lidová slovesnost a příroda, člověk a příroda, příroda a dobrodružství,..

MDV – výběr literatury, mediální sdělení a jeho hodnocení, reklama, zpravodajství, média v každodenním životě, spolupráce se školním časopisem

MKV – Češi a národní obrození

Výchovné a vzdělávací strategie pro výuku českého jazyka

Kompetence k učení

Učitel:

• podporuje u žáků tvořivý přístup
          • vede je k dovednosti autokorekce chyb
          • učí žáky využívat k práci jazykové příručky a slovníky,počítačovou techniku
          • předkládá dostatek informačních zdrojů

Kompetence k řešení problémů

Učitel:

• motivuje žáky k samostatnému úsudku-řešení problému
          • podporuje netradiční,osobité způsoby zpracování úkolů
          • zadává úkoly k posílení schopnosti využívat vlastních zkušeností /např.z četby apod./
          • směřuje žáky k analýze přečtených textů,kritickému posouzení obsahu

Kompetence komunikativní

Učitel:

• vede žáky k využívání informační technologie pro komunikaci
          • zařazuje do výuky formy diskuse – besedy
          • dbá na úroveň prezentace názorů

Kompetence sociální a personální

Učitel:

• dbá na dodržování dohodnutých pravidel při projevu/ např.při diskusi/
          • snaží se zapojovat do práce všechny žáky dle jejich schopností,ať už nadané,či žáky s SPUCH
          • vnáší přátelskou atmosféru do procesu výuky
          • posiluje sebedůvěru žáka a jeho samostatný rozvoj,opírá se o jeho vlastní názory,zkušenosti

Kompetence občanské

Učitel:

• vede žáky k řešení problémů bez negativních vlivů netolerance,učí je respektovat názory jiných,zaujímat k nim pozitivní postoje,vyhodnocovat je pro sebe sama
          • zapojuje žáky do kulturního dění,např.účastí na soutěžích,tvorbou pro školní časopis,organizováním různých společenských akcí-Vánoční akademie apod.

Kompetence pracovní

Učitel:

• vyžaduje důslednou a pravidelnou přípravu žáka na výuku
          • vede žáka k využití získaných poznatků v jiných předmětech,v praktickém životě

Obsahové vymezení

je dáno tématickým plánem na daný školní rok,daný ročník, pro který je určen.

Žáci se učí za pomoci jazykových příruček,slovníků,různých metod výkladu-procvičování zvládnout spisovnou formu jazyka v písemném i ústním projevu.