•  CVIČENÍ Z MATEMATIKY

Vzdělávací oblast:        Matematika a její aplikace

Vzdělávací obor:           Matematika a její aplikace

Vyučovací předmět:      CVIČENÍ Z MATEMATIKY

Časová dotace:

• 1 hodina týdně pro 6. ročník
          • 1 hodina týdně pro 7. ročník
          • 1 hodina týdně pro 8. ročník
          • 1 hodina týdně pro 9. ročník

Charakteristika vyučovacího předmětu

Předmět Cvičení z matematiky doplňuje vzdělávací obsah oboru Matematika a její aplikace. Žáci si tento předmět mohou zvolit v rámci nabídky volitelných předmětů na 2. stupni naší školy.

Obsah předmětu je tvořen následujícími okruhy:

• 6. ročník

Přirozená čísla a početní úkony s nimi. Dělitelnost přirozených čísel a její aplikace při řešení matematických úloh. Jednoduché konstrukční úlohy s využitím znalostí o úhlech. Shodnost geometrických útvarů, osová souměrnost. Desetinná čísla a početní úkony s nimi.

• 7. ročník

Racionální čísla a početní úkony s nimi. Procentový  a promilový počet. Poměr. Přímá a nepřímá úměrnost. Obsahy a obvody rovinných obrazců. Středová souměrnost. Konstrukční úlohy.

• 8. ročník

Druhá mocnina a odmocnina. Pythagorova věta a její užití. Mocniny s přirozeným mocnitelem a mocnitelem  nula. Objemy a povrchy vybraných těles. Výrazy s proměnnými a jejich  úpravy. Lineární rovnice o jedné neznámé, slovní úlohy s aplikací rovnic. Konstrukční úlohy na užití množin bodů dané vlastnosti.

• 9. ročník

Lomené výrazy, jejich úpravy a užití. Shodnost. Podobnost. Goniometrie. Funkce – vyjádření, rovnice, grafy. Řešení lineárních rovnic a jejich soustav. Výpočty obsahů a obvodů rovinných útvarů, objemů a povrchů všech základních těles. Úrokový počet.

Součástí výuky předmětu Cvičení z matematiky je zejména v 9. ročníku příprava na přijímací zkoušky na střední školy.

Cílem tohoto předmětu je vést žáky ke správnému využívání matematických poznatků a dovedností v praktických činnostech. Zjevná je snaha o posílení individuální důvěry žáků ve vlastní schopnosti a možnosti při řešení úloh. V neposlední řadě se škola snaží o povzbuzení zájmu žáků o matematiku vůbec a samozřejmě o vytvoření vhodných předpokladů pro další studium na středních školách.

V rámci předmětu žáci řeší úlohy ze školního prostředí i reálné praxe. Při tom pracují samostatně i ve skupinách. Důležitá je schopnost vyhledávání a práce s informacemi z různých zdrojů ( literatura, odborné publikace, média, internet). Učitel využívá a případně vhodně kombinuje různé formy výuky – modelové situace, skupinové vyučování, samostatná práce žáků.

Výchovné a vzdělávací strategie pro výuku Cvičení z matematiky

Kompetence k učení

• Ve své podstatě jsou shodné s předmětem Matematika
          • Žák vhodně využívá naučené metody a postupy řešení, vyhledává a třídí informace z různých zdrojů, dokáže aplikovat získané poznatky na problémy reálného života